Аутори три књиге: др Иван Меденица, театролог и позоришни критичар, редовни професор на Факултету драмских уметности у Београду, уметнички директор Битефа, др Дарко Лукић, театролог и драмски писац, редовни професор на Академији драмске умјетности Свеучилишта у Загребу, и др Милан Мађарев, театролог, редитељ и драмски педагог, предавач на Високој школи струковних студија за образовање васпитача у Кикинди.

Модераторка: Ирена Ристић

Отварањем, аутори, учесници и публика 18. Битеф полифоније уводе се у концепт, теме и догађања која су у фокусу овогодишњег програма. Дијалог са три аутора о три књиге покретач је заједничког трагања за различитим позоришним формама отворености и партиципације, како за оне који га изводе тако и за оне који су његова публика. Трагедија иницијације или непостојани принц Ивана Меденице, подстицај је за преиспитивање „универзалне егзистенцијалне ситуације“ уласка у свет одраслих, пунолетства, права на глас, судбину у заједници и одговорност за заједницу. Питање партиципације младих у свету нових позоришних тенденција симболички је везано и за „пунолетство“ Битеф полифоније у оквиру пратећих програма Битефа. Увод у примијењено казалиште. Чије је казалиште? Дарка Лукића, покренуће питање програмског концепта откривања и подршке невидљивим извођачима и публици, као и указивања на партиципативне позоришне праксе. Креативна драма - процес стваралаштва у Шкозоришту Милана Мађарева отвара питање трајања и развоја иновативних, креативних и партиципативних пракси из којих је проистекла и Битеф полифонија.

Увод у дијалог започиње перформансом ИНИЦИЈАЦИЈА 18 који као инспирацију користи књигу Трагедија иницијације или непостојани принц. У перформансу учествују: Ђорђе Живадиновић Гргур, Јован Здравковић, Марко Панајотовић, Никола Павловић, Урош Нововић и Растко Вујисић. Аутор: Борис Чакширан са учесницима. Музика и костими: БЦХ

У дијалогу, ослањајући се на искуства из теорије и праксе позоришта партиципације, учествују др Милена Драгичевић Шешић (Факултет драмских уметности Универзитета уметности у Београду), др Владимир Крушић (Хрватски центар за драмски одгој ХЦДО), Сеад Ђулић (Центар за драмски одгој ЦДО БиХ) и Љубица Бељански-Ристић (Центар за драму у едукацији и уметности ЦЕДЕУМ).

Крај овог догађања посвећен је непосредној пракси и могућности укључивања присутних у радионице-презентације различитих игара, вежби и сцена из арсенала Форум позоришта, једне од најпознатијих форми позоришта партиципације.  Водитељи радионица: Александра Јелић, Демир Мекић, Мирослав Николић и Вера Ерац са сарадницима и пријатељима - активним форумовцима.